Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pracownia Rękodzieła

Pracownia arteterapii

Podczas zajęć z arteterapii uczestnicy rozwijają sprawność manualną, wyobraźnię
i kreatywność. Uczą się spędzania czasu wolnego w sposób twórczy. W efekcie powstają m. in. rysunki, obrazy na szkle, kartki okolicznościowe, kompozycje przestrzenne itp. Uczestnicy rozwijają zdolności plastyczne poprzez:

  • malarstwo;
  • zdobnictwo i dekoratorstwo;
  • dziewiarstwo i roboty na drutach;
  • hafciarstwo;
  • ogrodnictwo;
  • szycie rzeczy użytkowych;
  • reperacja odzieży własnej uczestników.

Praca w pracowni arteterapii opiera się na łączeniu różnych umiejętności poszczególnych uczestników podczas realizowania jednego tematu zajęć np. kartki okolicznościowe, stroiki świąteczne, kwiaty z bibuły i krepiny, woreczki zapachowe, witraże na szkle, wyroby z drewna, kolorowe podkładki chroniące do kawiarni, skrzyneczki i butelki zdobione techniką decoupage. Pracownia arteterapii wyposażona jest w podstawowe materiały pozwalające na rozwijanie wśród uczestników zdolności i umiejętności plastycznych np.: farby, pędzle, papiery ozdobne, kredki, pastele i wiele innych. Posiadamy również w pracowni maszynę do szycia, która wykorzystywana jest do reperacji odzieży a także druty, szydełka, nici , mulinę, rozwijające umiejętności dziergania na drutach i szydełku oraz doskonalenia umiejętności haftu krzyżykowego. Na wyposażeniu znajduje się również wyrzynarka do drewna oraz inne narzędzia stolarskie, z których szczególnie panowie wykonują pięknie obrazy wypalane na drewnie jak i praktyczne donice czy ramki do obrazów. W pracowni arteterapii odbywają się też zajęcia z treningu umiejętności praktycznych mające na celu zdobycie lub doskonalenie zdolności, umiejętności niezbędnych do prowadzenia niezależnego, samodzielnego życia na miarę indywidualnych możliwości uczestnika np. przyszywanie guzika, reperowanie odzieży czy przybijanie gwoździ. Zajęcia uczą  współdziałania, rozwijają komunikację, kształtują odpowiedzialność za powierzone zadania a w konsekwencji wzmacniają samorządność i poczucie sprawczości uczestnika. Dostarczają również okazji do odczuwania satysfakcji z wykonanej pracy.

Opiekunem pracowni jest pani Irena Wojciechowska.

 

 

   

 

                                                            

 

Robótki ręczne pozwalają nie tylko dać upust kreatywności i stworzyć piękne, trwałe i przydatne przedmioty. Jednocześnie stanowią pewnego rodzaju „jogę dla umysłu”, która sprawi, że na kilka chwil można zapomnieć o szarej codzienności i w pełni skupić się na pracy swoich rąk. Jak zacząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi można dowiedzieć się z poradnika klikająć w link:  https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/robotki-reczne

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny