Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pozostałe treningi

   W naszej ofercie terapeutycznej znajdują się jeszcze takie zajęcia jak:

  • Trening dbania o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny – podczas których uczestnicy doskonalą umiejętności związane z wykonywaniem czynności higienicznych i samoobsługowych oraz obsługi pralki automatycznej i żelazka.
  • Trening lekowy – celem tych zajęć jest zdobycie przez uczestników umiejętności dotyczących rozpoznawania zwiastunów choroby, uczestnicy nabywają i pogłębiają zasady prawidłowego przyjmowania zleconych leków, ćwiczą systematyczność oraz samodzielność w przyjmowaniu lekarstw. Uzyskują również świadomość konieczności i zasadności przestrzegania czasu oraz dawki leku.
  • Hortikuloterapia – która ma na celu aktywizowanie uczestników poprzez prace porządkowe na terenie ośrodka. Zajęcia ogrodnicze obejmują pielęgnowanie kwiatów w Domu oraz w ogrodzie terapeutycznym. Praca w ogrodzie uczy nowych umiejętności dotyczących zasad sadzenia, pielęgnacji kwiatów, warzyw oraz ziół.

    Zajęcia prowadzone są przez pielęgniarkę Mariolę Woś - Szpitalniak.

  • Trening umiejętności spędzania czasu wolnego – uczestnicy uczą się jak właściwie zagospodarować i spędzać wolny czas poprzez spacery, wyjazdy na zabawy integracyjne do zaprzyjaźnionych Domów, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, czytanie prasy, literatury.
  • Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi – celem zajęć jest zdobycie umiejętności z zakresu właściwego gospodarowania własnym budżetem poprzez gry logiczne, edukacyjne, zakupy w sklepach, wizyty w banku.

  Zajęcia prowadzone są przez terapeutkę Monikę Zysnarską- Smardz.

 Poradnictwo psychologiczne

Praca psychologa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie obejmuje wsparcie i pomoc uczestnikom oraz ich rodzinom. Zadaniem psychologa jest w pierwszej kolejności zbudowanie pozytywnego kontaktu terapeutycznego oraz szeroko pojmowana diagnostyka mająca na celu poznanie poziomu intelektualnego, poziomu rozwoju procesów poznawczych, cech osobowości, umiejętności społecznych, aktualnych problemów psychologicznych, potrzeb psychicznych, poznawczych, motywacyjnych oraz społeczno-emocjonalnych. Rolą psychologa jest również prowadzenie indywidualnych rozmów i konsultacji z uczestnikami zajęć, współpraca z terapeutami w zakresie współtworzenia i weryfikacji planów postępowania wspierająco – aktywizującego, stwarzanie warunków do nabycia, podtrzymywania i rozwijania u uczestników umiejętności i kompetencji niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Zajęcia z psychologiem odbywają się, w zależności od potrzeby indywidualnie lub grupowo. Uczestnicy otrzymują wsparcie psychologiczne w sytuacjach trudnych, konfliktowych i kryzysowych. Rozmowy z psychologiem dotyczą zarówno poważnych trudności życiowych, problemów codziennych, jak i zdarzeń i radości z  każdego dnia. W ramach pomocy opiekunom oraz rodzicom stworzyliśmy w naszym ośrodku Grupę Wsparcia, która dwa razy w roku odbywa spotkania tematyczne z psychologiem.

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny